Kalorynka                  Skontaktuj się z nami!

Nie pamiętasz hasła?

Tłusty czwartek tuż…tuż …

Staropolskie przysłowie mówi:  Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.  Aby nie narażać się na ewentualne nieszczęście warto sięgnąć po małego pączusia.
Jednak martwisz się, gdyż jesteś na diecie? A tradycyjny
pączek to prawdziwa bomba kaloryczna?

Pamiętaj, że zawsze istnieją rozwiązania – PROSTE ROZWIĄZANIA. Kwestia motywacji. Sprawdź jakie to proste.

1.      Wypróbuj dietetyczną wersję pączków i faworków

Przeciętnie pączek (zależnie od nadzienia) dostarcza od 250 do 400 kalorii i składa się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych, cukru oraz mąki pszennej. Możemy jednak  wypróbować przepisy, dzięki którym spożycie „odchudzonego” pączka (209 kcal)  lub faworka (35 kcal) będzie prawie bezkarne i nadal smaczne.

Pełnoziarniste faworki bez tłuszczu

Składniki:

1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej

½ szklanki mąki żytniej

1 żółtko

1 łyżeczka proszku do pieczenia

130 g jogurtu naturalnego lub naturalnego serka homogenizowanego

1-2 łyżki stewii

Wykonanie:

Mąkę łączymy z pozostałymi składnikami i wyrabiamy, aż powstanie gładkie ciasto, które będzie odchodzić od rąk. Tłuczkiem do mięsa bijemy z różnych stron przez chwilę, by dodatkowo je napowietrzyć. Wyrobione ciasto wkładamy do lodówki na około 30 minut, po czym wykładamy na stolnicę i bardzo cienko wałkujemy. Z ciasta wykrawamy prostokąty, w każdym na środku robimy nacięcie, po czym krótszy bok prostokąta przewlekamy przez zrobioną dziurkę. Tak powstałe faworki układamy na papierze do pieczenia i wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika na 10-15 minut.

2.      Pamiętaj masz wybór !  Nie masz możliwości samemu przygotować czwartkowych wypieków? Wybierz lżejsze wersje! Zastąp pączka oblanego lukrem lub czekoladową polewą na wersję z cukrem pudrem. Nadzienie wybieraj owocowe, a te o smaku toffi i czekoladowym zostaw innym łakomczuchom.  

3.      Pokonaj puste kalorie - aktywnością fizyczną

Pamiętaj, że odchudzanie to bilans zysków i strat. Jeżeli dostarczysz w diecie więcej kalorii niż organizm potrzebuje musisz tą energię spożytkować.  Zobacz, jak pozbyć się wyrzutów sumienia:  

1         pączek =  12 minut wchodzenia po schodach
                        20 minut biegania
                        40 minut szybkiego spaceru
                        50 minut odkurzania
                        60 minut tańca *

*obliczono dla osoby o wadze 70kg.

KALORYNKA życzy smacznego i (mało)tłustego czwartku :) 

 

 

 

Źródła:

 

http://ugotowane-z-pasja.blogspot.com/2013/02/penoziarniste-pieczone-faworki-bez.html